Ostatní služby
Vodovodní baterie jsou v současné době neodmyslitelnou součástí našich domovů. Na trhu se však vyskytuje široký výběr různých typů vodovodních baterií. Před nákupem vhodné koupelnové baterie se musíte nejprve rozhodnout, který typ baterie Vám bude nejlépe vyhovovat. V zásadě existují tři typy vodovodních baterií:

pákové | kohoutkové | hit posledních let - baterie termostatické.

Ty se dále dělí podle užití na: vanové, umyvadlové, dřezové a bidetové. Jako solitéry jsou na trhu designové baterie. Mezi ty patří např. výrobky firem Gessi či Zucchetti.


V současnosti se dbá na minimalistický vzhled pro dokonalou koupelnu, čistý designový pohled lze dosáhnout užitím podomítkových baterií. Kouzlo tohoto typu baterií tkví v tom, že těleso je zabudováno pod omítkou, vyčnívají jen výpusti a ovládání. Základ baterie tvoří podomítkové  těleso. To se instaluje do zdi, následně se připojí další potřebné rozvody a dokončí se obložení stěny. Teprve pak se těleso spojí s baterií a vývody s výpustí.

Páka je standard

páková baterieV posledních letech se na trhu prosadily zejména směšovací pákové baterie – a to zejména pro  svou  střízlivou  funkčnost  a  jednoduché  ovládání.  Systém  směšování  je  zajišťován keramickým  těsněním – kartuší. Jejich pohybem se mění teplota a množství vody. Běžný průměr kartuše je 35mm a právě na její kvalitě závisí životnost baterie. Na našem trhu se setkáme s nepřeberným  množstvím pákových baterií. Při výběru té vhodné je třeba brát v úvahu právě kvalitu kartuše a  velikost úhlu otáčení pákou. Samozřejmostí by měla být i víceletá záruka. Mezi kvalitní výrobce patří němečtí výrobci Grohe, Hansgrohe nebo Kludi.

Retro Kohoutky

Kohoutkové  baterie  jsou  pro  vyznavače  tradice,  kterým  se  při  vzpomínce  na  kapající kohoutek v babiččině kuchyni vybaví zážitky z nekonečných prázdnin. Nostalgičtí vyznavači staré klasiky naleznou designové zajímavé kousky především u renomovaných italských značek Zazzeri nebo Fiore nebo německých Dornbracht a Hansgrohe.

Ekologické a bezpečné termostatické baterie

Pro ty z nás, kteří se při nákupu baterie zamýšlejí i ekonomickým a ekologickým aspektem takového nákupu je vhodná baterie termostatická. Požadovanou teplotu vody snadno nastavíme před samotným spuštěním. Díky zabudovanému termostatu dochází u těchto typů baterií ke smísení vody na požadovanou teplotu během několika málo vteřin a výrazně se tak snižuje spotřeba vody.


Termostatické baterie navíc disponují bezpečnostní pojistkou proti opaření, která je nastavena na 38 °C, přičemž teplotu lze podle potřeby měnit i během používání, a to s přesností na jeden 1°C. Dojde-li k výpadku studené vody, termostat se zcela uzavře a ani tehdy tak nehrozí opaření horkou vodou.


Obsluha termostatických baterií je velmi jednoduchá, představují tak optimální řešení pro vany a sprchy a jsou vhodné zejména pro domácnosti s dětmi.  Mezi kvalitní výrobce patří němečtí výrobci Grohe, Hansgrohe. Za kvalitní a zároveň cenově přijatelnější výrobce můžeme označit  Aquatrade, Aqualine, Nuova Osmo.


TIP: Podobně jako klasické pákové, i termostatické baterie se prodávají s takzvanými brzdami nebo stop tlačítky. Ty mají za úkol při běžném provozu omezit průtok vody, který činí až 15 litrů za minutu, zhruba na polovinu. Pokud potřebujeme třeba rychle napustit vanu, stačí brzdu či tlačítkem uvolnit či překonat silnějším zmáčknutím. Pokud zvolíme toto řešení, termostatická baterie je schopná ušetřit zhruba třetinu až polovinu vody oproti té pákové. Vyšší cena, kterou jsme za ní museli zaplatit, se nám tak může vrátit už za dva roky. Pak už nám bude baterie peníze jen šetřit, a to i několik tisíc korun ročně.


Ekologický tip: Zhruba za 250 korun si můžete koupit nástavec na baterii - úsporný perlátor, který odolává vápenným nánosům. Perlátor zakončuje trubici baterie a ve svých malých otvorech mísí proud vody se vzduchem. Vyjmutím nebo nasazením středového kroužku do perlátoru lze upravovat průtok vody od 4 do 14 litrů za minutu. Výrobci perlátorů mluví o úspoře vody a energie až 20 - 40 % při návratnosti investice do půl roku.

Podomítkové baterie

Podomítkové baterie existují ke kterémukoliv koupelnovému zařízení. Ve sprchovém koutu se k  tělesu nejčastěji připojují rozvody k hlavové a ruční sprše, u umyvadla je zapotřebí zkontrolovat, zda výpusť dostatečně zasahuje do mycího prostoru. Stejné to je s vanou, u které ovšem můžeme zvolit napouštění přepadem, případně pořídit vanový okrajový systém.

- instalují se při stavbě (nebo rekonstrukci) koupelnového prostoru

- sestávají z podomítkového tělesa a vrchní části

- lze je užít ve sprchovém koutě, u umyvadla nebo u vany

- díky jejich užití působí vzhled místnosti čistým nenásilným dojmem


TIP: Instalace podomítkového tělesa si žádá dostatečnou šířku zdi. V momentě, kdy některou ze stěn teprve stavíte, zvolte dostatečnou šířku sádrokartonového panelu. Jinak nebudete moci podomítkovou baterii použít.

Vanové baterie

Výběr  vanové  baterie  je  stejně  důležitý  jako  správná  volba  vany. Přestože se její výběr může zdát snadný, ne každý může  sáhnout  po  té  nejvhodnější.  Vanové  baterie  nevybíráme  jen  s ohledem na tvar, ale rovněž musíme dbát na vhodné provedení. Známe klasické  nástěnné modely,  které  se  instalují na  obklady nebo  pod  ně, použít   můžeme  také  okrajové  systémy  nebo  u  volně  stojících  van podlahové stojánkové baterie.

Standard

Nejběžnějším způsobem napouštění vany je klasická nástěnná baterie, kterou vybíráme s ohledem na délku výtokového ramene. To má dostatečně zasahovat nad vanový prostor tak, aby se voda  napouštěla bez zbytečného cákání kolem. Vybíráme s kohoutky na teplou i studenou vodu. Standardem jsou pákové modely, u nich dbáme na správný směr zdvihání páky. Ta má být  směrem  dolu, a to proto, abychom se při případném pádu ve vaně o ni nezranili.

Vedle  baterií,  které  se  instalují  na  obklady,  je  nabízeno  také  podomítkové provedení.  Tehdy vyčnívají nad  obklad  jen  nejnutnější části –  tedy výtokové  rameno a ovládací mechanizmus, zbytek je schován ve zdi. Toto provedení můžeme zvolit v momentě rekonstrukce (nebo stavby) koupelny, protože je doprovázeno se stavební činností. Výsledek za to ale rozhodně stojí. Tento tip baterií naleznete u  všech výrobců.


TIP: Do domácností s dětmi či staršími osobami se hodí termostatické provedení, na kterém můžeme  nastavit teplotu vody. Po spuštění automaticky vytéká nastavená teplota vody, takže předejdeme nechtěnému opaření.

Čistě na okraj vany

Naštěstí se dnes už architekti nespokojí s tím, že by vanu v navrhované koupelně odsunuli do kouta. Jsou nápadití a umožňuje-li to prostor, bez zábran ji umístí dál od stěny nebo rovnou do prostoru. V takovém případě je pak nutné použít vanový okrajový systém.


Pracuje na stejném principu jako běžné armatury, pouze se integruje do okraje vany. K montáži se používají dva základní typy kompletů. Můžete si koupit  samostatné jednotlivé části, které  se instalují do  přizdívky nebo

přímo do okraje vany, kde jsou už z výroby připraveny otvory. Výhodou je v tomto případě, že se vana může přistavit až ke zdi, takže se v koupelně uspoří místo.

U těchto modelů je nebytně nutné dbát na kvalitu provedení, zejména na správné utěsnění jednotlivých částí, aby za vanu nezatékalo (zvlášť za sprchovou hlavicí), a také zajistit snadný přístup pro případné opravy. Druhou možností je pořídit kompaktní celek připravený už z výroby. Je to zpravidla plastová schránka s kompletním vybavením (směšovací ventily, výpusť do vany, sprchová hadice a odvod vody do sifonu), která se montuje vedle vany. Instalace je rychlá a jednoduchá, zajištěn je rovněž snadný přístup  při případné opravě.  Zařízení však  bývá mnohonásobně  dražší  oproti  první  variantě.  Pokud  zvolíte  toto  řešení  ve  Vaší  nové koupelně, doporučujeme výhradně renomované výrobce např. Grohe, Hansgrohe.

Solitér k volně stojící vaně

Volně stojícím vanám sluší stojánkové provedení baterií. Instalováno je do podlahy, takže při stavbě koupelny je nutné počítat s přítokem vody ze země, vzhledem k umístění vany zároveň i s netradičně řešeným odtokem. Stojánkové  baterie jsou ozdobou vany, jejich tvary zpravidla pocházejí z dílen  prestižních   studií,  zároveň  patří  jejich  materiálové  i  povrchové provedení k luxusním, což se odráží i do pořizovací ceny. Krásné kousky naleznete u výrobců Gessi a Dornbracht.

Ruční sprcha

Součástí většiny vanových baterií je ruční sprcha. Jeho výběr podřizujeme zejména funkcím, které poskytuje uživateli. Modely bývají vybaveny různými typy proudů (známe jemný proud, monoproud,  masážní proud ad.), které měníme snadným otočením přepínacího kroužku. Nepřítelem číslo  jedna  každé trvale fungující sprchy jsou nečistoty a vodní kámen. Proti jejich usazování jsou  ruční  sprchy chráněny různými čisticími systémy. V těle může být zabudovaná  filtrační  svíčka,  otvory  pro  výstup  vody  čistí  speciální  vysouvací  kolíčky, silikonové nopky apod. Obecně platí,  že čím má baterie filtrací víc, tím se méně zanáší a bude déle bezchybně fungovat.


TIP: Velkou změnou procházejí sprchové hlavice po technické stránce. A to jak ty ruční, tak hlavové. Mění se nejen jejich tvar a stávají se úspornější a dokonce si lze pootočením měnit jednotlivé proudy vody – speciální masážní, nebo také připomínající tekoucí vodu z kohoutku. Ty jsou ideální třeba k mytí vlasů. Ke sprchování je nejpoužívanější jemný déšť, kdy voda při kontaktu s pokožkou neštípá.

Ke standardu začíná patřit stop či eko tlačítko, kterým lze snížit množství protékající vody až o polovinu. Za minutu proto při pětiminutové sprše spotřebujeme necelých třicet litrů. Pokud platíme za kubík vody 60 korun, jedna taková sprcha nás pak přijde na necelé dvě koruny. A za takové peníze si lze sprchu dopřát i více než jednou denně, nemyslíte? Doporučujeme: výrobek EcoGrohe Omezovače průtoku vody.

Ekologický tip: Asi za 300 korun si lze zakoupit také samostatný průtokový regulátor ke sprše, který našroubujeme mezi baterii a sprchovou hadici. Průtok se dá nastavit na 8, 10, 12 nebo 14 litrů za minutu. Obvykle proteče sprchovou baterií při sprchování 25 litrů za minut.

Nabízené značky